Diary

2020

Monday 3 February [1.45 pm]

Albrecht Durer

for The Arts Society, Ross-on-Wye
The Larruperz Centre, Grammar School Close, Ross-on-Wye HR9 5TZ

Wednesday 5 February [2 pm]

The Bayeux Tapestry

for East Kent National Trust Association
Canterbury URC, Watling Street, Canterbury CT1 2UA

Thursday 6 February [10.30 am]

Stone on Stone: the men who built the cathedrals

for the Friends of Canterbury Cathedral

Thursday 6 February [7.30 pm]

‘Put that light out!’ The Searchlight Girls of WW2

for Folkestone & District FHS
All Souls Church Hall, 73 Cheriton High Street, Cheriton CT19 4HE

Friday 7 February [7.30 pm]

Medieval Brittany

for the Tonbridge French Circle
The Oast Theatre, London Road TN10 3AN

Monday 10 February [7.30 pm]

A Child’s Life in the Middle Ages

for Brenzett WI

Wednesday 12 February [10.45 am]

The Bayeux Tapestry

for The Arts Society, Samlesbury
Samlesbury Hotel, Preston New Road, Samlebury, Lancs PR5 0UL

Thursday 13 February [7.45 pm]

The Siren Sea

for Tonbridge Historical Society
The Angel Centre, Tonbridge TN9 1SF

Monday 17 February CANCELLED! Storm Dennis

The Ship Burial at Sutton Hoo

for The Arts Society, Milford-on-Sea
All Saints Church Hall, Greenbanks Close, Milford-on-Sea SO41 0SQ

Wednesday 19 February [7.30 pm]

Michael Sittow: Tallinn’s Hidden Talent

for The Arts Society, Windsor Evening Group
Memorial Hall, Straight Road, Old Windsor SL4 2RN

Thursday 20 February [2 pm]

The First Prize: the glories of Anglo-Saxon England

for Rye & District National Trust Association
The Village Hall, Cackle Street, Brede TN31 6DX

Tuesday 25 February [7 pm]

El Greco

for Spithead Antiques & Fine Arts Society
Bay House School, Gomer Lane, Gosport P12 2QP

Thursday 27 February [8 pm]

Here be Dragons … Medieval Monsters

for the National Trust, Orpington
The Methodist Church, 19 Sevenoaks Road, Orpington BR6 9JH

Sunday 1 March [2 pm]

The Signs of the Times

for New Ash Green Arts Society (NAGArts)
The Youth Centre, North Square, Longfield DA3 8JY

Wednesday 4 March [10.30 am]

Stone on Stone: the men who built the cathedrals

for the Arts Society, Chipstead
The Community Hall, Park Road, Banstead, Surrey SM7 3AJ

Friday 6 March [10.30 am]

The Bayeux Tapestry

A Study Day for the Arts Society, Sevenoaks
Kippington Centre, Sevenoaks TN13 2LL

Friday 6 March [8 pm]

The 1st Prize: the glories of Anglo-Saxon England

for Wrotham History Society
The Village Hall, High Street, Wrotham TN15 7AA

Monday 9 March [2 pm]

The Bayeux Tapestry

for The Arts Society, North Kent
Crofton Halls, York Rise, Orpington BR6 8PR

Monday 9 March [7.30 pm]

A Child’s Life in the Middle Ages

for Barming History Society
The Village Hall, 54 Heath Road, Barming ME16 9JU

Tuesday 10 March [7 pm]

The Bayeux Tapestry

for Hythe Civic Society
Hythe Bay C of E Primary School, Cinque Ports Avenue, Hythe CT21 6HS

Wednesday 11 March [2.30 pm]

The Back Death

for The Arts Society, Cobham & Oxshott
The Village Hall, Holtwood Road, Oxshott KT22 0QJ

Wednesday 11 March [7.30 pm]

A Child’s Life in the Middle Ages

for Kemsing WI
St Edith’s Hall, High Street, Kemsing TN15 6NA

Thursday 12 March [7.30 pm]

The Siren Sea; Medieval Mariners

for Rye Castle Museum
3 East Street, Rye TN31 7JY

Monday 16 March [2 pm]

‘Put that light out!’: The Searchlight Girls of WW2

for Rye U3A
The Community Centre, Conduit Hill, Rye TN31 4LE

Tuesday 17 March [7.30 pm]

A Child’s Life in the Middle Ages

for the Ladies of St Peter’s, Broadstairs

Wednesday 18 March [8.00 pm]

Stone on Stone: the men who built the cathedrals

for Otford & District Historical Society
The Memorial Hall, High Street, Otford TN14 5PQ

Thursday 19 March [pm]

The Bayeux Tapestry

for CEQ Volunteers Club

Thursday 19 March [7.30 pm]

Stone on Stone: the men who built the cathedrals

for Smarden History Society
Charter Hall, Chessenden Lane, Smarden TN27 8NF

Saturday 21 March

Stone on Stone: the men who built the cathedrals

for the Sauniere Society

Tuesday 24 March [8 pm]

The 1st Prize

for Hadlow Historical Society
St Mary’s Church Room, Hadlow TN11 0DJ

Thursday 26 March [11 am]

Fra Filippo Lippi

for The Arts Society, Faversham
Alexander Centre, Preston Street, Faversham ME13 8NZ

Friday 27 March [7.30 pm]

Thomas Becket

for Bearstead History Society
The Memorial Hall, Manor Rise, Bearsted ME14 4DB

Tuesday 31 March

Annual Directory Meeting: The Arts Society

 

Friday 3 April [11 am]

The Powers behind the Thrones: the women of the first millennium

for Ashford Probus
Sandyacres Sports Pavilion, Sandyhurst Lane, Ashford TN25 4PE

Wednesday 8 April [2.30 pm]

The Powers behind the Thrones: the women of the first millennium

for Winchelsea 2nd Wednesday Club
New Hall, Rectory Lane, Winchelsea TN36 4AA

Wednesday 8 April [8 pm]

The 1st Prize: the glories of Anglo-Saxon England

for Beckenham & Bromley National Trust Centre
Bromley Civic Centre, Stockwell Close, Bromley BR1 2UH

Tuesday 14 April [7 pm]

The Siren Sea

for The Arts Society, Portsea Island
University of Portsmouth, Eldon West Building, Middle Street, Portsmouth PO1 2DJ

Wednesday 15 April [8 pm]

A Child’s Life in the Middle Ages

for Wateringbury History Society
The Village Hall, Tonbridge Road, Wateringbury ME18 5DD

Thursday 16 April [8 pm]

The Politeness of Princes: the reality of medieval etiquette and manners

for Brenchley & Matfield History Society
The Village Hall, Village Green, Maidstone Road, Matfield TN12 7JY

Monday 20 April [1.30 pm]

The Bayeux Tapestry

for The Arts Society, Ayrshire
The Walker Hall, South Beach Road, Troon KA10 6EF

Tuesday 21 April

The Bayeux Tapestry

for The Arts Society, Dumfries & Galloway
Easterbrook Hall, The Crichton, Dumfries DG1 4TL

Thursday 23 – Sunday 26 April

Research in Cambridgeshire Churches

Monday 27 April [7.30 pm]

The Hazards of the Journey: pilgrimage and travel in the Middle Ages

for Tenterden & District History Society
St Mildred’s Church, Church Road, Tenterden TN30 6AT

Wednesday 29 April [noon]

The Men Who Built the Cathedrals

for Wye & District Ladies
Sandyacre Sports Club, Sandyhurst Lane, Ashford TN25 4NT

Tuesday 5 May [11 am]

The Green Man in English Churches

for The Arts Society, Mendip
Strode Theatre, Church Street, Street, Somerset BA16 0AB

Wednesday 6 May [10.30 am]

The Siren Sea; Medieval Mariners

for The Arts Society, Totnes
The Barn Cinema (Dartington Hall), Totnes, TQ9 6EL

Monday 11 May [8 pm]

The Master Masons: the men who built the cathedrals

for Bexley Historical Society
St John Fisher RC Church Hall, Thanet Road, Bexley DA5 1AP

Tuesday 12 May [8 pm]

The Bayeux Tapestry

for Medway Antique & Collectors’ Club
The Cricket Club, Rainham ME8 7NA

Wednesday 13 May [2.30 pm]

The Signs of the Times: How to read medieval art

for The Arts Society, Uckfield & Lewes
Uckfield Civic Centre,  TN22 1AL

Thursday 14 May [7.45 pm]

The Siren Sea; Medieval Mariners

for the Enfield Association of the National Trust
Enfield Grammar School, Wilford Close, Enfield EN2 6LN

19-22 May 2020

An Appointment with Angels; a Study Tour of Norfolk Churches

for ACE Cultural Tours

A second tour will be run from 22-25 September

Friday 22 May [7.30 pm]

The Powers behind the Thrones: the women of the first millennium

for Great Yarmouth History and Archaeological Society
Christchurch, Deneside, Great Yarmouth NR30 2HL

29-31 May

Grotesques, Gargoyles and Green Men, a Study Weekend

for The Villiers Park Trust

Tuesday 2 June 2020 [10.45 am]

Stone on Stone: the men who built the cathedrals

for The Arts Society, West Suffolk
Blackbourne Community Centre, Elmswell IP30 9UH

Friday 5 June [7.30 pm]

‘Put that light out!’ The Searchlight Girls of WW2

for Elham History Society
The Village Hall, Canterbury Road, Elham CT4 6SX

Monday 8 – Friday 12 June

Research and recce: Italy

Monday 15 – Thursday 18 June

Research and recce: Suffolk Churches

Sunday 21 June – Wednesday 1 July

Research and recce: French Cathedrals and Churches

13-28 July 2020

The Baltic

Lecturing on board MS Serenissima for Noble Caledonia
Aberdeen, Kragero, Skagen, Fredericia, Wismar, Bornholm, Christianso, Kalmar, Visby, Tallinn, St Petersburg, Kotka, Mariehamn, Stockholm

Saturday 1 August

Medieval Manuscripts

A Study Day for St Alban’s Cathedral

7-15 August 2020

The Baltic

Lecturing on board MS Hebridean Sky for Noble Caledonia
Stockholm, Visby, Saaremaa, Tallinn, St Petersburg, Kotka, Mariehamn, Stockholm

15 – 31 August 2020

The Baltic

Lecturing on board MS Hebridean Sky for Noble Caledonia
Stockholm, Helsinki, St Petersburg, Tallinn, Saaremaa, Riga, Klaipeda, Gdansk, Sassnitz, Lubeck, Holtenau, Kiel Canal, Scheveningen, Dover

Thursday 3 September [10.30 am]

Subject TBC

for U3A Beckenham
The Methodist Church (Wesley Room), Bromley Road, Beckenham BR3 5JE

7-11 September 2020

Northumbria in the First Millennium

A study tour for ACE Cultural Tours

Tuesday 15 September

The Hazards of the Journey: pilgrimage and travel in the Middle Ages

for The Arts Society, Ashford
The Village Hall, Aldington, Ashford TN25 7DT

Wednesday 16 September [2.30 pm]

The Hazards of the Journey

for Wadhurst U3A
The Commemoration Hall, Wadhurst, East Sussex TN5 6AP

Thursday 17 September [2 pm]

The Politeness of Princes: medieval etiquette and table manners

for MEPARA
The Village Hall, Wrotham Road, Meopham DA13 0AT

Thursday 17 September [8 pm]

The Hazards of the Journey: pilgrimage and travel in the Middle Ages

for Wingham History Society
The Village Hall, School Lane, Wingham CT3 1BD

Friday 18 September

The Bayeux Tapestry

for Rolveden History Society
Rolveden Church

Tuesday 22 – Friday 25 September

An Appointment with Angels; a Study Tour of Norfolk Churches [2]

for ACE Cultural Tours

A repeat of the May 2020 tour

Wednesday 30 September [7.30 pm]

The Goose is Getting Fat! A history of Christmas traditions

for The League of Friends
The Village Hall, High Street, Bridge CT4 5JZ

Tuesday 6 October [1.45 pm]

‘Here be Dragons …’ Medieval Monsters

for The Arts Society, Hambledon
Solberge Hall Hotel, Northallerton DL7 9ER

Tuesday 13 October [7.30 pm]

The Vikings are Coming!

for The Arts Society, Hexham
Function Suite, Tynedale Mart, Hexham NE46 3SG

Thursday 15 October [7.30 pm]

The Master Masons: the men who built the cathedrals

for The Arts Society, Ely
The Bishop’s Palace, Palace Green, Ely CB7 4EW

Monday 19 October [7.30 pm]

The Signs of the Times

for Wye Arts Society

Tuesday 20 October [2.30 pm]

Subject TBC

for Heathfield U3A
The Community Centre, Sheepsetting Lane, Heathfield TN21 0XG

Thursday 22 October [2.30 pm]

The Topsy-Turvy World of Misericords

for The Arts Society, Blackheath
St Mary’s Church Hall, Creswell Park, Blackheath SE3 9RD

Wednesday 28 October [7.30 pm]

The Powers behind the Thrones: the women of the first millennium

for Rainham History Society
The Millennium Centre, Gatekeeper Chase, Rainham ME8 9BH

Monday 2 November [7.30 pm]

The Bayeux Tapestry

for The Arts Society, Helmsley
The Old Meeting House, Helmsley YO62 6DW

Tuesday 3 November [7.30 pm]

The First Prize: the glories of Anglo-Saxon England

for Lyminge History Society
Tayne Centre, Lyminge Methodist Church CT18 8JA

Wednesday 4 November [7.45 pm]

The Goose is Getting Fat! A history of Christmas traditions

for Elham NFU Ladies
St Mary’s Church Hall, Elham CT4 6TQ

Thursday 5 November [6.45 pm]

Black Death and its Aftermath

for The Arts Society, Dorset County
The Corn Exchange, High East Street, Dorchester DT1 1AF

Monday 9 November [7.30 pm]

The Goose is Getting Fat! A history of Christmas traditions

for Birchington WI
Kearns Hall, Grenham Bay Avenue, Birchington CT7 9NN

Tuesday 10 November [2 pm]

Subject TBC

for St Andrew’s Church
St Andrew’s, West Street, Deal CT14 6DY (the hall is behind the church)

Wednesday 11 November [2 pm]

The Goose is Getting Fat: a history of Christmas Traditions

for Aperfield WI
Aperfield WI Hall, Lebanon Gardens, Biggin Hill TM16 3HA

Thursday 12 November [7.30 pm]

Subject TBC

for Sandwich History Society
The Grand Jury Room in the Guildhall, Sandwich

Saturday 14 November [10 am]

A Study Morning for Joint U3As Tenterden Area with Dr Sheila Sweetinburgh

Sinden Theatre, Homewood School, Ashford Road, Tenterden TN30 6LT

Monday 16 November [1.30 pm]

Medieval Mariners

for The Arts Society, Harrogate
The Cairn Hotel, Ripon Road, Harrogate HG1 2JD

Tuesday 17 November

The Politeness of Princes: the reality of medieval etiquette and table manners

for The Arts Society, Medway
Masonic Centre, Franklin Road, Gillingham ME7 4DG

Wednesday 18 November [8.00 pm]

Thomas Becket

for Otford & District Historical Society
The Memorial Hall, High Street, Otford TN14 5PQ

Thursday 19 November [2 pm]

Subject TBC

for U3A Mayfield
The Memorial Hall, Tunbridge Wells Road, Mayfield TN20 6PJ

Thursday 19 November [7.30 pm]

The Master Masons

for The Ash Society
The Village Hall, Queen’s Road, Ash CT3 2BG

Tuesday 24 November [2 pm]

The Goose is Getting Fat! A history of Christmas traditions

for Bexley Ladies
URC Hall, 500 Hurst Road, Bexley DA5 3JN

Monday 30 November [7.30 pm]

The Goose is Getting Fat! A history of Christmas traditions

for The Granary Club
Rainham Oast Community Centre, Granary Close, Rainham ME8 7SG

Wednesday 2 December [7 pm]

The Signs of the Times

for HRGS
Central Avenue Theatre, Sittingbourne ME10 4DN

Friday 4 December [10 am]

The Master Masons

for Swanley U3A
The Alexandra Suite, St Mary’s Road, Swanley BR8 7BU

Saturday 5 December [10 am]

The Goose is Getting Fat! A history of Christmas traditions

for North West Kent Family History Society
The Science & Technology College, Heath Lane, Dartford DA1 2LY

Tuesday 8 December [2.30 pm]

Glad Tidings! The Story of the Annunciation

for The Arts Society, Brecknock
Theatr Brycheiniog, Brecon LD3 7EW

Thursday 10 December [7.30 pm]

The Goose is Getting Fat! A history of Christmas traditions

for Margate Civic Society
Walpole Bay Hotel, Fifth Avenue, Cliftonville CT9 2JJ

Saturday 12 December [7.30 pm]

The Goose is Getting Fat! A history of Christmas traditions

for Crayford Manor Historical Society
Crayford Baker Trust Hall, Maxim Road, Crayford Manor DA1 4BG

Tuesday 15 December [11.30 am]

The Goose is Getting Fat! A history of Christmas traditions

for The Arts Society, Mid Kent

Wednesday 16 December [10.30 am]

Glad Tidings! The Story of the Annunciation

for The Arts Society, Hungerford
Herongate Leisure Centre, Charnham Park, Hungerford RG17 0YU

2021

Thursday 21 January [2 pm]

The Master Masons: the men who built the cathedrals

for Sidcup U3A
The New Community Church Hall, 24 Station Road, Sidcup DA15 7DU

Thursday 21 January [8 pm]

Subject TBC

for Leigh Historical Society
The Small Village Hall, High Street, Leigh TN11 8RL

Friday 22 January [7.30 pm]

The Master Masons: the men who built the cathedrals

for Hildenborough History Society

Monday 1 February [2 pm]

The Bayeux Tapestry

for Kingston U3A
URC, Eden Street, Kingston upon Thames KT1 1HZ

Tuesday 2 February [7.30 pm]

‘Put That Light Out!’ The Searchlight Girls of WW2 93rd (Searchlight) Regiment, Royal Artillery

for Swanley History Group
The Alexandra Suite, St Mary’s Road, Swanley BR8 7BU

Monday 8 February [7.30 pm]

‘Here be Dragons …’ Medieval Monsters in Church Art

for Cranbrook Local History Society
The Congregational Church, High Street, Cranbrook TN17 3DN

Wednesday 10 February [2.15 pm]

Subject TBC

for Canterbury U3A
St Mary Bredin Chuch, 59 Nunnery Field, Canterbury CT1 3JN

Wednesday 10 February [7.30 pm]

A Child’s Life in the Middle Ages

for Sevenoaks Area National Trust Association (SANTA)
The Indoor Bowls Club, Hollybush Close, Sevenoaks TN13 3UX

Thursday 11 February [8 pm]

‘Put That Light Out!’ The 93rd (Searchlight) Regiment, Royal Artillery

for Wadhurst History Society
The Commemoration Hall, High Street, Wadhurst TN5 6LE

Monday 15 February [11 am]

The Politeness of Princes: the reality of medieval etiquette and dining

for The Arts Society, Royal Tunbridge Wells
Trinity Theatre, Church Road, Tunbridge Wells TN1 1JB

Tuesday 16 February [2 pm]

‘The Dregs of the People Remain’: the Black Death and its aftermath

for The Arts Society, Eastbourne
The Village Hall, East Dean, Surrey BN20 0DJ

Friday 19 February [8 pm]

The Siren Sea: medieval mariners

for Mayfield Local History Society
The Scout Hall, Mayfield

Tuesday 9 March [2 pm]

The Master Masons

for The Arts Society, Malmesbury
The Village Hall, Tetbury Lane, Crudbury SN16 9HB

Friday 12 March [7.30]

The Green Man in English Churches

for the Kent Family History Society
URC Canterbury, Watling Street, Canterbury CT1 2UA

Thursday 1 April [12.30 pm]

Subject TBC

for the Sidcup Ladies
Sidcup Rugby Club, Sydney Road, Sidcup DA14 6RA

Thursday 8 April [2.15 pm]

The Powers behind the Thrones: the women of the first millennium

for The Arts Society, Torbay
St Matthias’ Church, Babbacombe Road, Torquay TQ1 1HW

Monday 12 April [7.30 pm]

Subject TBC

for the Cinque Ports Detecting Club
The Mermaid’s Locker, 8 Cattle Market, Sandwich CT13 9AF

Thursday 15 April [7.30 pm]

Subject TBC

for Dymchurch & District Heritage Group
The Methodist Chapel, Dymchurch

Friday 16 April [10 am]

Illuminated Manuscripts, a Study Day

for Surrey U3As
Menuhin Hall, Cobham Road, Stoke d’Abernon KT11 3QQ

Thursday 22 April [11 am]

Here be Dragons: medieval monsters

for The Arts Society, Stirling & Forth Valley
Albert Haus, Dumbarton Road, Stirling FK8 2QL

Tuesday 11 – Friday 14 May 2021

An Appointment with Angels: Norfolk Churches [1]

A Study Tour for ACE Cultural Tours

Wednesday 19 May [2.30 pm]

The Master Masons: the men who built the cathedrals

for Goudhurst & District U3A
The Parish Hall, Balcombes Hill, Goudhurst TN17 1AT

Thursday 20 May [7.30 pm]

The Master Masons: the men who built the cathedrals

for Bridge History Society
The Village Hall, 28 High Street, Bridge CT4 5JZ

Tuesday 25 May [11 am]

The Book of Kells

for The Arts Society, Turners Hill
The Ark, Mount Lane, Turners Hill RH10 4RA

Friday 4 May [7 pm]

Subject TBC

A fund raiser for the church of St Thomas at Capel

Tuesday 8 June [11 am]

The Bayeux Tapestry

for The Arts Society, East Grinstead
Chequer Mead Arts Centre, de la Warr Road, East Grinstead RH19 3BS

Thursday 10 June [1.30 pm]

The Master Masons

for The Arts Society, Tarporley
The Community Centre, Tarporley CW6 0AY

Tuesday 15 June – Saturday 3 July

Lecturing on board the Silver Cloud for Silver Sea

Porto, La Coruña, Saint Malo, Le Havre, London, Guernsey, St Mary’s & Tresco, Scilly, Pembroke, Holy Loch, Iona, Lunga, Fort William, St Kilda, Vestmannaey Island, Surtsey, Reykjavik

Tuesday 6 July [1030 am]

The Hazards of the Journey: pilgrimage and travel in the Middle Ages

for The Arts Society, Gade Valley
The Village Hall, Potten End, Berkhampstead HP4 2NQ

12 – 18 July 2021 (provisional dates)

A White Garment of Churches, a Study Tour for ACE Cultural Tours

 

Wednesday 28 July – Monday 9 August 2021

Lecturing on board the Hebridean Sky for Noble Caledonia

Baltic

Monday 16 – Friday 20 August 2021

Northumbria in the First Millennium

A Study Tour for ACE Cultural Tours

Saturday 21 – Tuesday 24 August 2021

The Age of Bede

A study tour for Martin Randall Travel
The tour will be based in Durham

Tuesday 31 August – Saturday 4 September 2021

Dorset Churches

A study tour for Martin Randall Travel
The tour is likely to be based in Shaftesbury

Friday 10 – Tuesday 21 September 2021

Lecturing on board the Caledonian Sky for Noble Caledonia [1]

Istanbul, Bartin, Sinop, Trabzon, Batumi, Sochi, Odessa, Constanta, Nessebur, Istanbul

Tuesday 21 September – Saturday 2 October 2021

Lecturing on board the Caledonian Sky for Noble Caledonia [2]

Istanbul, Bartin, Sinop, Trabzon, Batumi, Sochi, Odessa, Constanta, Nessebur, Istanbul

Tuesday 12 – Friday 15 October 2021 [provisional dates]

An Appointment with Angels: a study tour of Norfolk churches [2]

for ACE Cultural Tours
The tour will be based in Norwich

Thursday 21 October [11 am]

Stone on Stone: the men who built the cathedrals

for The Arts Society, Northleach
Westwoods Centre, Northleach GL54 3QJ

Thursday 28 October [11 am]

The Hazards of the Journey: Pilgrimage and Travel in the Middle Ages

for The Arts Society, Oakham
Victoria Hall, Oakham LE15 6AH

Wednesday 8 December [8 pm]

The Hazards of the Journey: pilgrimage and travel in the Middle Ages

for Beckenham & Bromley NT Centre
The Civic Centre, Stockwell Close, Bromley BR1 2UH

Tuesday 14 December [2.15 pm]

Glad Tidings: the story of the Annunciation

for The Arts Society, Wealden
Community Hall, Sheepsetting Lane, Heathfield TN21 0XG